SELECT YOUR LANGUAGE | |

Bakliyat sektöründe uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan Çalışkan Tarım Ürünleri, 1980 yılından bu yana Çanakkale/Biga’da Mümin Çalışkan tarafından... 

Çeltik-pirinç, kuru bakla, fasülye ve nohut. Firmamızın bünyesinde işlediğimiz ve satışını yaptığımız ürünler hakkında bilgi edinebilir, dilediğiniz ürünü bizimle irtibata geçerek satın alabilirsiniz

Ürünlerimizin kalitesine, markamızın gücüne güveniyoruz. Her zaman en iyi ürünü sizlere ulaştırabilmek, kalitemizi perçinlemek için.

T: 0286. 316 4118 / 316 8656
Depo : 0286. 316 7022
F: 0286. 316 3640


A: İstiklal Cd. No:112-317

Biga / ÇANAKKALE. 


 

ürünlere geri dön

 

İÇ BAKLA - BAKLA

 

 

Latince adı 'Vicia faba' olan bakla, antik çağlarda Eski Yunan, Mısır, Roma ve İbraniler zamanından beri çok sevilen bir sebzedir.

 

 

Latince adı 'Vicia faba' olan bakla, antik çağlarda Eski Yunan, Mısır, Roma ve İbraniler zamanından beri çok sevilen bir sebzedir. Bakla yetiştiriciliği için organik maddece zengin, killi-kumlu, killi-tınlı, pH' sı 6,5 - 7,3 olan; derin ve geçirgen topraklar idealdir. Ilık iklim bitkisi olup börülce, fasulye ve bezelyeye nazaran soğuklara biraz daha fazla dayanabilmektedir. Bakla yağışlı ve rutubetli iklimleri sever. En çok bakla yetiştiren illerimiz, Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale ve Bursa’dır. Yoğun bakla üretiminin yapıldığı özellikle Balıkesir ve Çanakkale illerinde kuru baklanın dekardaki verimi 180 kg kadardır. Bakla, tarlayı temizler ve azotça zenginleştirir. Onun için, bakladan önce ve sonra buğdaygil yetiştirilmesi uygundur. Meyveleri ham olarak koparılırsa, sebze olarak kullanılabilir. Olgunlaşmış halde yenilebilen kısmı ancak tohumlarıdır. Ayrıca iyi bir hayvan yemi olarak da faydalanılmaktadır. Kuru tohumlarına eski tabiriyle “bakliyat” da denilir.

 


Tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunan bakla, bitkisel protein ve karbonhidrat içerir. Ayrıca demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından çok zengin olan baklada A, C, B1, B2, B6 ve K vitaminleri de bulunur. Bakla taze ve kuru olarak tüketilebilir. Kuru Bakla, Taze Bakla’ya göre daha besleyicidir. Baklanın Türk mutfağında özel bir yeri vardır.

 

BESİN DEĞERİ 100 gr.:


   
Enerji 338 kca
Karbonhidrat 58,2 gr
Protein 25,1 gr
Yağ 01.7 gr

 

 

* Bakla, tüm baklagiller gibi  bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.
* Böbreklere oldukça yararlıdır: yüksek albümin ile böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur, böbrek iltihaplarını giderir.
* İçerdiği yüksek orandaki lifle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir, bağırsak parazitlerini düşürücü etkisi bilinmektedir.
* İdrar artırıcı ve idrar yollarını temizleyici özelliği vardır.
* Hazmı kolaylaştırır, baş ağrısına, göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir.
* Lumbago, romatizma, siyatik ve dolama şikayetlerini giderir.
* Bedenin kötü kolesterol düzeyini düşürür.
* Bakla içerdiği insülin ile kan şekerini düzene sokar.
* Bakla ayrıca, hemoroit ve diğer kalınbağırsak sorunlarında da sağlığa yararlı etkiler sağlar.


Kabuğu soyulmuş iç bakla (fava bakla) ve kabuklu bakla 50 ve 25kg.’lık paketler halinde "MÜMİN" markasıyla toptan ve perakende olarak (10kg. ve 5 kg.) müşterilerimize sunulmaktadır.

 

FAVA

 

Malzemeler;

 

* 250 Gr kuru bakla
* 1 Çay bardağı zeytinyağı
* 1 Adet orta boy kuru soğan
* 2 Adet limon
* 7-8 dal dereotu
* Tuz
* 1 Adet kesme şeker

 

 

 

YAPILIŞI;

 

Tencerenin içerisine ayıklayıp yıkadığınız baklaları koyun. Üzerine küçük küçük doğranmış soğanı, tuzu, şekeri koyup dört su bardağı su ilave ederek baklalar iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Baklalar pişince bir tel süzgeçten yada mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Kalın kenarlı bir kabı suya batırıp çıkartın. Püre kıvamına getirdiğiniz baklayı kabın içerisine boşaltıp, üzerini düzeltin. Buzdolabında yaklaşık iki saat bekletin. Sonra servis tabağına ters çevirip üzerine bir limonun suyu ile karıştırdığınız zeytinyağını gezdirin. Kıyılmış dereotu ile süsleyerek servis yapın. Afiyet olsun.

NOT: Kuru baklayı daha kolay pişirmek için bir gece suyun içinde bekletin yada düdüklü tencerede pişirin.

 

 

ürünlere geri dön

 

LİNKLER
 
anasayfa
 
ürünler
 
belgeler
 
kurumsal
 
iletişim
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"

 

 

 

 

A