SELECT YOUR LANGUAGE | |

Bakliyat sektöründe uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan Çalışkan Tarım Ürünleri, 1980 yılından bu yana Çanakkale/Biga’da Mümin Çalışkan tarafından... 

Çeltik-pirinç, kuru bakla, fasülye ve nohut. Firmamızın bünyesinde işlediğimiz ve satışını yaptığımız ürünler hakkında bilgi edinebilir, dilediğiniz ürünü bizimle irtibata geçerek satın alabilirsiniz

Ürünlerimizin kalitesine, markamızın gücüne güveniyoruz. Her zaman en iyi ürünü sizlere ulaştırabilmek, kalitemizi perçinlemek için.

T: 0286. 316 4118 / 316 8656
Depo : 0286. 316 7022
F: 0286. 316 3640


A: İstiklal Cd. No:112-317

Biga / ÇANAKKALE. 


 

ürünlere geri dön

 

NOHUT

 

 

Biga yarımadasının 7mm, 8mm, 9mm elek üstü beyaz ve sarı nohutu, toptan (50 ve 25kg.lık paketler halinde) ve perakende olarak (10kg. ve 5 kg.) "MÜMİN" markasıyla müşterilerimize sunulmaktadır.

 

 

Baklagiller familyasındandır. Protein ve nişasta zengini tohumlardan faydalanıldığı gibi kuruyemiş (leblebi) olarak da tüketilir. Akdeniz ülkeleri, Amerika, Afrika Kıtaları ve Hindistan'da üretilir. Beyaz ve kırmızı renklidir.


Türkiye'de yemeklik baklagiller arasında fasulye ve mercimekten sonra ekim ve üretimi en fazla yapılmakta olan nohut, kurak bölgelerin bitkisidir. Nohut, toprak isteği bakımından kanaatkar oluşu dolayısıyla ve köklerinin havanın serbest azotunu tespit etmesi bakımından hububat- yemeklik münavebesinde önemi çok büyüktür. Daneleri proteince çok zengin olup (%18-31) aynı zamanda bir sanayi ham maddesidir. Nohudun geçit formları ile yabani formları arasındaki formları hayvan yemi olarak kullanılır.


Nohut ihtiva ettiği protein, mineral maddeler ve vitaminler yönünden çok zengin bulunması dolayısıyla, asırlardır insanların beslenmesinde büyük roller oynamıştır. Nohuttan dane renginde beyazdan siyaha kadar 20 renk müşahede edilmektedir. Dane rengi danenin kimyevi birleşimi hakkında kaba bir fikir vermektedir. Renk açıldıkça değer artmaktadır. Renkli tohumların şişmeleri zor kabukları kalındır. Bunlar daha ziyade yemlik çeşitlerdir. Renksiz tohumlar genellikle iri daneli nohutlar olup yemeklik olarak kullanılmaktadır. Renkli tohumlar ise küçük daneli olmaktadır. Yemlik koyu renkli tohumların protein miktarı yemeklik nohutlardan fazladır. Nohutların 1000 dane ağırlıkları 640-650 g arasında, hektolitre ağırlığı ise 78-80 kg. arasında değişmektedir.

* İçerdiği lifler sayesinde kandaki kolesterolü düşürür ve vücutta şeker emilimini yavaşlatır.


* Bol fosfor, B vitaminleri ve proteini ile beyni ve sinirleri dinlendirir.


* Nohut bol idrar söktürür, vücuttaki üre asidi ve fazla yemek tuzunun idrarla dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu bakımdan böbrek tıkanıklığı, taş ve kumu olanlara, kilo problemi yaşayanlara ve vücudu su toplayanlara çok yararlıdır.

 

BESİN DEĞERİ 100 gr.:

 

   
Kolestrerol 0
Lif 3,40 gr
Enerji 376 Kcal
Protein 19,2 gr
Karbonhidrat 56,7 gr
Yağ 6,2 gr
Kalsiyum (Ca) 134 mg
Demir (Fe) 7,3 mg
Vitamin B1 0,46 mg
Vitamin B2 0,16 mg

 

 

Biga yarımadasının 7mm, 8mm, 9mm elek üstü beyaz nohudu,  toptan (50 ve 25kg.’lık paketler halinde) ve   perakende olarak (10kg. ve 5 kg.) "MÜMİN" markasıyla müşterilerimize sunulmaktadır.

 

NOHUT YEMEĞİ

 

Malzemeler;

 

* 1,5 su bardağı nohut

* 10 adet yeşil sivri biber

* 3 adet domates

* 2 baş kuru soğan

* 7 yemek kaşığı zeytinyağı

* 1 yemek kaşığı domates salçası

 

 

 

YAPILIŞI;

 

Bir akşam önceden nohutları yıkayıp bir tencereye alın. Üzerlerini 3 parmak geçecek kadar su ekleyip ateşe koyun, kaynadığında altını kapatın. Ertesi gün nohutları yumuşayana kadar kaynatın. Ayrı bir tencerede soğanları doğrayıp zeytinyağında hafif pembeleşene kadar kavurun. Doğranmış domatesleri biberlerle birlikte biraz daha kavurun. İşlem tamamlanınca üzerine kaynamış su döküp nohutlarıda ilave edin. Yemeğin tuzunu pişmesine yakın atın, aksi takdirde nohutların pişmesi geç olacaktır. Yaklaşık 30 dakika pişirip servis yapın. Afiyet olsun.

 

 

ürünlere geri dön

 

LİNKLER
 
anasayfa
 
ürünler
 
belgeler
 
kurumsal
 
iletişim
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A